تاریخ ایجاد خبر : شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت : ۱۰:۲۱

نشست تخصصی تبیین نقش ولایت اجتماعی زن و الگوی سوم زن مسلمان

مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری البرز گفت: موضوعات زنان از جمله موضوعات جدی ای است که نپرداختن به آن موجب فراموشی اش نمی شود.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری البرز، مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری البرز گفت: در طول تاریخ موضوعات زنان همواره تحت تاثیر عوامل مختلف فرهنگی و سیاسی و اجتماعی بوده است و شاید با اولویت های مختلف به حاشیه رانده شده است .
اما موضوع زن و خانواده در مکتب اسلام همواره از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. در عصر کنونی پس از مردود شدن تفکرات متحجرانه ی شرقی که زن را در کنج خانه و به مثابه ابزاری میبیند برای خدمت رسانی به مرد و پس از آن تفکر غربی که زن را در جامعه ، ابزاری میبیند برای رفع نیازهای جنسی و اقتصادی خود ، الگوی سوم زن مطرح میشود.

وی در ادامه افزود: کلید واژه ی الگوی سوم زن مسلمان از عبارت های پرتکراری است که لازم دیدم توسط اساتید صاحب نظر ، به تبیین آن در میان مشاوربانوان دستگاه ها که از جایگاه خاص و اثرگذاری برخوردارند، پرداخته شود.

ابوالفضل اقبالی نظریه پرداز حوزه ی زن و خانواده و مدیر اندیشکده زوج، مشاور وزیر کشور در ستاد عفاف و حجاب و دبیر کار گروه زنان و خانواده قرارگاه تحول رسانه ملی در این نشست به تبیین و اهمیت نقش اجتماعی  زنان در عرصه های اقتصادی و سیاسی پرداخت. 
اقبالی دستاورد انقلاب اسلامی را هویت بخشیدن به الگوی سوم زن دانست و گفت: در حقیقت تحقق الگوی سوم زن دستاورد انقلاب اسلامی نیست، الگوی سوم زن چیزی است که در سنت فرهنگی دینی جامعه ایرانی وجود داشته است و انقلاب اسلامی به آن هویت و عینیت بخشید و آن را صورت بندی کرد. به عبارت دیگر، انقلاب اسلامی الگوی سوم زن را به عرصه ظهور آورد و وجه تمایز آن را با الگوی سنتی و مدرن تبیین کرد.

پیش از انقلاب در سنت جامعه ایران هم زن شرقی به معنای زن منحصر به خانه وجود داشت و هم زن غربی به معنای زن وابسته به بیرون. الگوی سوم نیز در سنت جامعه ایرانی پیش از انقلاب وجود داشته است.
 الگوی سوم به معنای زنی که رسالت‌های اجتماعی دارد اما رسالت‌های اجتماعی خود را با محوریت خانه و خانواده تنظیم می‌کند.

 اعتقاد دارم برای ایجاد تمدن نوین اسلامی به موضوع الگوی سوم زن مسلمان ایرانی باید بقدری بپردازیم که تبدیل به گفتمان و جریان شود .


فایل دانلود:

کد خبر : 35398

منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز

تعداد بازدید : ۷۵

چاپ :


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی :


آمار بازدیدکنندگان
نظرسنجی
اوقات شرعی

بازدید امروز ۷۹۳۴
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۳۳۴۷ نفر
کل بازدیدکنندگان ۱۰۹۱۵۱۷۸ نفر
نظر شما در مورد طراحی سایت چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری البرز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع آزاد می باشد.