تاریخ ایجاد خبر : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت : ۰۹:۱۲

سند جامع کاهش خطرپذیری تهیه و تدوین شود/شناسایی نقاط حادثه خیز استان ضروری است

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز بر ضرورت تهیه و تدوین تهیه سند جامع کاهش خطرپذیری تاکید کرد و گفت: شناسایی نقاط حادثه خیز و برنامه ریزی جهت رفع مشکلات آن ها از نکات قابل تاملی است که باید در دستور کار دستگاه های ذیربط قرار گیرد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری البرز،  محمدرضا فلاح نژاد با بیان این مطلب در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان فردیس، با اشاره به اینکه باید با تهیه "سند جامع کاهش خطرپذیری" به بررسی شرایط بپردازیم، گفت: یکی از اقدامات اصلی که لازم است در دستور کار شهرداران قرار گیرد، "دروازه‌ قرآن یابی" درالبرز است با این مفهوم که مناطقی که همچون دروازه قرآن شیراز در البرز وجود دارد، توسط مجموعه آب منطقه ای و مدیریت شهری شناسایی شود تا در صورت بروز مشکل و افزایش بارندگی‌ها توان مقابله وجود داشته باشد.
فلاح‌نژاد ضمن تشریح  قانون جدید مدیریت بحران خطاب به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، تصریح کرد: باتوجه به اینکه سیلاب‌ها جذب آسفالت نمی‌شوند انتظار می‌رود شهرداری برای مقابله با بحران در این زمینه نیز اقدامی مانند طرح جامع ساماندهی آب‌های سطحی، حفر چاه‌های جاذب، هدایت آب‌های سطحی به فضاهای سبز وخاکی و...داشته باشند.
 
*پلاسکویابی در البرز
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احتمال آوار ساختمان‌های مسکونی در مسیر گسل زلزله استان و یا حریق وآوار اماکن تجاری غیرایمن در مواقع بحرانی، اظهار داشت: ساختمان‌های فرسوده و غیر ایمن استان البرز تحت عنوان "پلاسکویابی" بایستی مدنظر قرار گیرد و مشکلات احتمالی آنان توسط شهرداران به عنوان دبیران ستادهای بازآفرینی و روسای ستاد مدیریت بحران شهرهای مربوطه مرتفع شود.
فلاح‌نژاد اضافه کرد: همچنین لازم است امکانات مراکزی همچون تالار‌های پذیرایی و مراکز خدماتی و دارای کارگر و مورد مراجعه مردم توسط مدیریت شهری و بازرسین کار ادارات کار بررسی شود تا شاهد اتفاقاتی همچون انفجار تالار پذیرایی سقز نباشیم.
وی با بیان اینکه دکتر شهبازی، استاندار محترم البرز حامی مجموعه مدیریت بحران است، افزود: یکی دیگر از بحران‌هایی که ممکن است سر راه ما قرار گیرد "فرونشست" زمین در داخل شهرهاست. در این رابطه باید با همکاری شهرداران و آب‌منطقه‌ای تلاش شود تا در کمترین زمان سیلاب‌ها در داخل شهرها جذب و برای تغذیه مصنوعی آب سفره‌های زیرزمینی اقدام کرد.
 
*برای مقابله با آلودگی‌ هوا چه‌کنیم؟
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز  در رابطه با وارونگی هوا و آلودگی استان،ضمن توصیه به ادارات در خصوص همکاری با اداره محیط زیست گفت: شهرداران باید در نظر داشته باشند اقداماتی همچون پایش تصویری در شناسایی خودروهای فاقد معاینه فنی، فراگیر نمودن حمل و نقل عمومی، ممانعت از ورود کامیون‌ها به داخل شهرها، جلوگیری از سوزاندن برگ، و طبق بند20 ماده 55  مشاغل مزاحم شهری  را به خارج از شهر منتقل کنند.
فلاح‌نژاد گفت: همچنین برای مقابله با ریزگرد‌ها باید کمربند‌های سبز در سطح شهرهای استان ایجاد شود.
 
*مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده شهر
وی در ادامه گفت: شهرک های صنعتی سیمین دشت و نور نیز باید با جدیت پیگیری شود، بحران در شهرک‌های صنعتی موضوع حائز اهمیتی است.
وی با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی در شهرستان‌ها تهیه شود، ادامه داد: پلاسکویابی در سطح استان و شهرستان فردیس از دیگر اقدامات است که می‌توانیم با تجهیز کردن این مناطق آسیب های ناشی از بحران را کاهش دهیم.
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز با بیان اینکه محیط زیست با دبیری موثر خود تلاش کند تا در حیطه آلودگی هوا اقدامی شود، افزود: مسکن‌هایی در سطح شهرستان وجود دارد که بافت‌های ناکارآمد و فرسوده دارند که به نظر می‌رسد با همکاری بنیاد مسکن مقاوم‌سازی انجام شود.
وی تاکید کرد: اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت در دستور کار تمام نهادهای مرتبط در حوزه بحران  قرار گیرد تا برنامه منسجمی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های زمان بحران داشته باشیم.

فایل دانلود:

کد خبر : 17304

منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز

تعداد بازدید : تعداد بازدیدها : ۱۰۷

چاپ :


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :


ادارات کل استانداری

djjak
بازدید امروز ۲۳۰۵
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۳۶۶۷ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۷۷۵ نفر
کل بازدیدکنندگان ۷۴۱۰۰۷۳ نفر

کلیه حقوق این مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری البرز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع آزاد می باشد.
آدرس: کرج- جهانشهر- بلوارماهان. تماس : 4-34438501 - 026