تاریخ ایجاد خبر : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷  ساعت : ۰۹:۴۴
در راستای فرهنگ سازی خیرات و نذورات جهت اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار و مادران معلول
 

همایش خیرین آسمانی استان البرز برگزار شد

همایش خیرین آسمانی همزمان با سالروز درگذشت خیر گرانقدر حبیب الله حسنخانی و به همت حوزه مشارکت های مردمی بهزیستی البرز در راستای فرهنگ سازی خیرات و نذورات جهت اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار و مادران معلول تحت حمایت اداره کل بهزیستی با حضور «دکتر اسدالله حیدری» مدیر کل بهزیستی استان البرز، خیرین نیک اندیش البرز،مسئولین استانی، مدیران عامل بانکها و جمع کثیری از مددجویان بهزیستی در تالار بابک گوهردشت کرج برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان، مدیرکل بهزیستی البرز در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از بانیان این مراسم، بویژه خانواده مرحوم حسنخانی به عنوان حامیان همیشگی بهزیستی البرز اظهار داشت: نیک اندیشان و خیرین و خادمان مردم همیشه روحشان جاودانه است و هرگز فراموش نخواهند شد.
دکتر حیدری افزود: استان البرز یک استان ژئوپولتیک، بسیار با اهمیت و دارای اثر گذاری زیادی در کل کشور است. 
وی با بیان اینکه میزان آسیب های اجتماعی در این استان زیاداست، گفت: عوامل متعددی از جمله مهاجرت در آسیب پذیری این دیار موثر است و جدی ترین مسئله ی مهاجرت پذیری در البرز، این است که  افراد ضعیف جامعه از اقصی نقاط کشور در جستجوی کار به این استان مهاجرت کرده اند.
مدیرکل بهزیستی البرز یادآور شد: علیرغم اینکه صنعتی بودن این استان یک فرصت است نه یک تهدید اما همین فرصت باعث مشکلات عدیده ای شده که در صورت نداشتن برنامه و ساماندهی این افراد هر روز باعث گسترش آسیب های اجتماعی خواهد بود و در صورت نبود ارائه خدمات کامل و کافی اجتماعی، در حاشیه کلان شهر کرج و استان البرز میتواند خطر جدی و ترویج آسیب های اجتماعی بسیاری در این استان باشد.
وی افزود: وضعیت معیشت و بهداشت از مهمترین مسائل استان می باشد بخصوص سکنی گزیدن خانواده های زندانیان در حواشی شهر بزرگ کرج با توجه به اینکه زندان های بزرگی در کرج قرار دارد این امر باعث شده افراد و اقشار آسیب دیده و خانواده هایشان ساکن این استان شوند.
دکتر حیدری با اشاره به اینکه استان البرز در مسیری ترانزیت قرار دارد و این معبر تبعاتی برای استان البرز به همراه داشته است، گفت:  از عوامل اثر گذار در ایجاد آسیب های اجتماعی همین مسئله است و وجود کودکان کار و متکدیان در معرض آسیب و آسیب دیده، چهره ی درست و خوشایندی از شهر ما ارائه نمی دهد و نگاه منفی را نسبت به البرز رواج می دهد.
این مسئول اضافه کرد: افرادی که اهل فن هستند می دانند که با وجود این دامنه از مشکلات اجتماعی ما نیاز به همراهی افراد نیکوکار داریم و این مهم مستلزم این است نیکوکاران و کسانی که دغدغه های اجتماعی و مسئولیت اجتماعی دارند به کمک دستگاههای حمایتی بیایند تا بتوانیم مداخلات مؤثری در زمینه آموزش، معیشت و بهداشت داشته باشیم.
دکتر حیدری ادامه داد: از نکات آسیب پذیری استان البرز می شود به حضور کوکان کار و خیابان که حدودا ۷۰ درصد از آنها را اتباع تشکیل میدهند اشاره کرد و گفت: بهزیستی بعنوان یک دستگاه متولی سلامت اجتماعی بیشتر مبتنی و متکی بر حضور مردم در کنار دستگاههای حمایتی و در صحنه های اجتماعی است.
 وی افزود: راه غلبه بر آسیب های اجتماعی مشارکت گسترده و حضور مردم در کنار متولیان و مسئولین جامعه در غالب اشخاص حقیقی و حقوقی است.

دکتر حیدری با اعلام اینکه بهزیستی البرز به بیش از ۵۰ هزار معلول، بیش از ۲ هزار زن سرپرست خانوار، بیش از ۴ هزار خانواده ی زنان سرپرست و بیش از ۱۱۸۰ کودک خیابانی و کار خدمات ارائه میدهد، گفت: با توجه به گستردگی خدمات این اداره کل شایسته است  در هر جمعی حضور پیدا می کنیم ، مسئولیت اجتماعی و فرهنگ خیر جمعی را در بین انسانها گسترش دهیم.
وی در ادامه گفت: مطمئنا اگر این حضور و کمک شما نباشد و بی تفاوتی در بین انسان های یک جامعه رواج پیدا کند و آحاد جامعه چشم بر ناتوانان و نیازمندان ببندند قطعا آن جامعه  دچار آسیب های فراوانی خواهد شد و مسئولیت اجتماعی به فراموشی سپرده میشود.
حیدری اضافه کرد: در صورتی آسیب های مدرن و سنتی در جامعه کمرنگ می شود و کاهش پیدا خواهند کرد که آحاد جامعه و افراد توانمند در جامعه حضور داشته باشند و به کمک دستگاههای متولی امر بیایند. 
در این راستا سازمان بهزیستی بعنوان متولی سلامت اجتماعی در قانون برنامه ششم توسعه به همه افرادی که  برای کمک به فرودستان و جامعه هدف اعلام آمادگی و مراجعه کنند با کمال میل پذیرای ایشان خواهد بود.
به گفته وی نیازهای افراد و طبقات محروم جامعه بسیار زیاد و گسترده و امکانات دولتی بسیار محدود است که باید بیش از پیش مورد توجه مردم و خیرین قرار گیرد.
این مسئول با اشاره به اینکه باکمال افتخاراعلام میکنم  خوشبختانه اداره کل بهزیستی استان البرز از حمایت بسیار خوب و قوی مردم، اعتماد عمومی و سرمایه ی اجتماعی در استان بهره مند است، گفت: نیاز است که این خیرات و نذورات و کمک های خیرین عزیز ساماندهی  و سازماندهی شود تا در جهت نیاز واقعی جامعه هدف بهزیستی و در راستای تحقق اهداف خاص و ایجاد شغل مناسب برای زنان سرپرست خانواده هزینه شود.
وی افزود: از محل همین خیرات طرح خیرین آسمانی که در سالهای قبل  برای زنان سرپرست خانوار و معلولین که بدست آوردن شغل و موقعیتی برای کسب درآمد و توانمند شدن امری مشکل است جمع آوری شده  که ۱۵۰ شغل آبرومندانه مختص زنان سرپرست خانواده ایجاد و همچنین  ۳۳۳ کمک هزینه تامین مسکن مددجویان که  از مهمترین پارامتر های توانمند سازی است، تامین گردیده و کمک هزینه جهیزیه برای جوانان در شرف ازدواج هم از همین محل تا کنون تأمین شده است.
گفتنی است در این برنامه از خدمات خیرین استان با اهداء لوح سپاس و تندیس یادبود تقدیر و همچنین تجهیزات کارآفرینی و اشتغال به تعدادی از زنان سرپرست خانواده و مادران دارای فرزند معلول اهداء شد.
در پایان این مراسم که با اجرای فرهنگی فرزندان معلول در قالب گروه آهوان اجرا گردید مبلغ ۲ میلیون ریال به هر یک از هنرمندان توسط مدیر کل بهزیستی و مبلغ یک میلیون ریال توسط مدیر عامل بانک‌ تجارت به هر یک از هنرمندان و مبلغ ۱۰ میلیون ریال توسط املاک یاسین به کل گروه هنرمندان آهوان هدیه داده شد.

فایل دانلود:

کد خبر : 10694

منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز

تعداد بازدید : تعداد بازدیدها : ۱۷۷

چاپ :

 

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :