تاریخ ایجاد خبر : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷  ساعت : ۱۵:۲۷
 

شناسایی ظرفیت های بانوان توانمند استان البرز/فرآیند ارزیابی عملکرد سال ۹۶ حوزه زنان و خانواده بررسی شد

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرزاز اتمام ارزیابی عملکرد سال ۹۶ حوزه زنان و خانواده خبر داد و گفت: تلاش می شود ضمن شناسایی ظرفیت ارزشمند بانوان استان در حوزه های مختلف از آنها استفاده مطلوب کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، «مریم اسماعیلی فرد» در نشست مشاوران بانوان دستگاه های اجرایی که با حضور معاون مدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور و مشاورین امور بانوان و خانواده فرمانداری ها،شهرداری ها و دستگاه های اجرایی استان برگزار شد اظهار داشت: توسعه نقش هماهنگی، یکپارچه سازی، تسهیل گری و نظارتی در عرصه زنان و خانواده، تقویت و ارتقا کمی و کیفی نیروی انسانی، توسعه سرمایه اجتماعی در حوزه زنان و خانواده از جمله اهداف کلان برنامه های حوزه بانوان استان است.
وی افزود: وضعیت خوبی را به لحاظ بانوان تحصیل کرده دراستان البرز شاهد هستیم ولی دولت فرصت های خوبی در اختیار این قشردر دستگاه های اجرایی برای پیشرفت قرار داده است.
اسماعیلی فرد در ادامه به سیمای تحصیلی مشاورین امور بانوان و خانواده دستگاه های اجرایی استان اشاره کرد و افزود: مشاورین امور بانوان و خانواده استانداری البرز 45 درصد دارای مدرک فوق لیسانس، 42 درصد دارای مدرک لیسانس ، دیپلم و فوق دیپلم 10 درصد را برخوردار هستند.
وی ادامه داد: از جمله فرصت ها دراین زمینه می توان به سهمیه 30 درصدی مناصب مدیریتی که در دستگاه های اجرایی در برنامه ششم توسعه دیده شده اشاره کرد.
وی افزود: چالش هایی را در حوزه زنان استان البرز از جمله فقدان بسته های حمایتی برای بانوان شاغل خود سرپرست وسرپرست خانوار، عدم هماهنگی و توازن در بکارگیری بانوان در پست های مدیریتی، نداشتن قدرت اجرایی و بعضا حذف زنان از جریانات تصمیم گیری شاهد هستیم .
وی افزود: از دیگر چالش های حوزه زنان به ترتیب فراونی آرا از منظر مشاوران دستگاه های اجرایی عدم هماهنگی توزان دربکارگیری بانوان در پست های مدیریتی است .
وی خاطرنشان کرد: تاثیرنامساوی سیاست های اقتصادی برزنان و مردان، عدم وجود مهد کودک برای مادردان دارای کودک زیرهفت سال، نداشتن قدرت اجرایی و در برخی از موارد حذف زنان از جریانات تصمیم گیری از دیگر چالش ها دراین زمینه به شمارمی رود.
اسماعیلی فرد برتهیه بانک اطلاعاتی در خصوص وضعیت مشاوران بانوان در دستگاه های اجرایی تاکید کرد.
اسماعیلی فرد ادامه داد: پیشنهادات مشاوران امور بانوان برای بهبود وضعیت زنان به ترتیب فراوانی شامل توانمندسازی مهارتی، علمی ، روانی و شخصیتی ، استفاده از قانون دور کاری برای بانوان و تعطیلی پنج شنبه ها برای مادران شاغل ، فراهم کرد ن شرایط بهره مندی بانوان از امکانات ورزشی ، توجه به حقوق زنان و جایگاه آنان درمحیط کار است .
***تلاش ها برای ارتقای جایگاه مدیریتی زنان ادامه دارد
معاون مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت کشور نیز در این جلسه گفت: در برنامه ششم توسعه زنان بصورت ویژه دیده شده اند بطوری که مدیریت جایگاه آنان مورد تاکید قرار گرفته است.
رویا سادات مدنی افزود: همسو با پیشرفت های جامعه باید بسترها را برای رشد زنان نیز فراهم کرد.
وی افزود: تلاش‌های بسیاری برای ارتقای جایگاه مدیریتی زنان انجام شده است و در برنامه ششم توسعه و در برنامه چهار ساله دولت دوازدهم به موضوع تعادل جنسیتی و عدالت جنسیتی تاکید شده است.
مدنی ادامه داد: همچنین براساس مصوبه شورای عالی اداری
که ابتدای دولت دوازدهم تصویب شد، حضور ٣٠ درصدی زنان در سطوح مدیریت هدف‌گذاری شده است.
وی افزود: بنابراین باید دستگاه های اجرایی تکالیف خود را دراین زمینه مهم بدانند و هر سیاستی که اجرامی شود باید مبتنی بر مواد قانونی باشد.
این مسئول خاطرنشان کرد: برنامه ها برای حوزه زنان به استان ها ابلاغ شده بنابراین باید تصمیم گیران استانی با مطالعات کامل این مهم را به نتیجه برسانند.
مدنی افزود: در این راستا باید در استان ها بانک اطلاعات بانوان را تشکیل داد و توانمندی های بانوان استان را شناسایی کرد.
وی یادآورشد: مهاجر پذیری، اتباع بیگانه ،کودکان بدون شناسنامه و کاهش نرخ جمعیت، خودکشی زنان از جمله مشکلات اجتماعی است که دراستان ها دیده شده و البرز نیز با آن ها دست و پنجه نرم می کند.
وی یادآورشد : به رغم شعارهایی که در بحث خانواده داده می شود آسیب هایی زیادی را دراین حوزه شاهد هستیم که حتی شاغلان از آن بی بهره نبوده اند.
مدنی گفت: فعالیت های اجتماعی نباید سبب غفلت از خانواده شود و امروز بسیاری از آسیب ها در حوزه خانواده قابل پیشگیر است.
وی ادامه داد: اعتیاد، طلاق ، اشتغال از جمله آسیب هایی هستنند که در حوزه خانواده باید مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست عملکرد دستگاه ها در حوزه زنان و خانواده، اصلی ترین چالش های مشاوران امور بانوان پیشنهادات ارسالی مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه ها به اداره کل امور بانوان و خانواده بررسی شد.
نداشتن ردیف پستی در ادارات برای مشاورین امور بانوان ، عدم تخصیص ردیف بودجه برای حوزه زنان و خانواده در ادارات ، فقدان بسته های حمایتی ویژه زنان سرپرست خانوار ، عدم بازنگری و لحاظ ساعت کاری متناسب با نقش دو جانبه زنان در محیط خانواده و کار،عدم تلقی زنان شاغل مجرد بالای 45 سال خودسرپرست واجدالشرایط به عنوان یک خانواده تک سرپرست و سرپرست خانوار برای بهره مندی از حق عائله مندی زنان سرپرست خانوار، عدم تقلیل ساعت کاری بانوان مجردی که مسئولیت تیمارداری و نگهداری از والدین یا فرزندان خود را دارند، طرح تقسیم ساعت کاری روزهای پنج شنبه به سرجمع سایر ایام هفته و تعطیلی روزهای پنج شنبه برای مادران واجد فرزندان زیر 10 سال ، مکفی نبودن طول مدت مرخصی زایمان برای مادران از جمله موضوعاتی بود که در نشست مشاوران بانوان در دستگاه های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

فایل دانلود:

کد خبر : 5858

منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز

تعداد بازدید : تعداد بازدیدها : ۷۱۱

چاپ :

 

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :