تاریخ ایجاد خبر : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵   ساعت : ۱۳:۴۴

ضرورت ایجاد سردخانه ها برای نگهداری و حفظ کیفیت و جلوگیری از فساد پذیری محصولات کشاورزی

 

ضرورت ایجاد سردخانه ها برای نگهداری و حفظ کیفیت و جلوگیری از فساد پذیری محصولات کشاورزی

 

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز بر ضرورت ایجاد سردخانه ها برای نگهداری و حفظ کیفیت و جلوگیری از فساد پذیری محصولات کشاورزی تاکید کرد.


به گزارش روابط عمومی استانداری البرز به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، مهندس فردوس رحیمی نسب ضمن اعلام ضرورت ایجاد سردخانه ها برای نگهداری و حفظ کیفیت و جلوگیری از فساد پذیری محصولات کشاورزی گفت: نگهداری و فراوری محصولات کشاورزی یکی از مواردی است که باید به آن اهمیت زیادی قائل شد. در این راستا نبود سردخانه در نزدیکی محل تولید محصولات کشاورزی، در زمان برداشت محصول،با توجه به کوتاه بودن فصل برداشت و فساد پذیری بسیاری از محصولات تولیدی، هر ساله خسارتهای زیادی به تولید کنندگان وارد می کند.
وی تصریح کرد: کشاورزان  به دلیل کوتاه بودن زمان ماندگاری محصولات لا جرم تولیداتشان را به نازل ترین قیمت به واسطه ها عرضه می کنند که همین امر باعث زیان این قشر زحمتکش می شود.  این در حالی است که در صورت ایجاد سردخانه در محل، باغدار و کشاورز می تواند با حفظ کیفیت ماده غذایی برای مدتی از محصول خود نگهداری نموده و با قیمتی عادلانه آن را در بازارها عرضه کند و  از سوی دیگر مصرف کننده نیز  می تواند نیازهای خود را در فصول مختلف سال با کیفیت خوب و قیمت مناسب از بازار  تهیه نماید .
رحیمی نسب افزود: با توجه به پتانسیل بالای مناطق مختلف استان البرز در تولید محصولات کشاورزی (زراعی، باغی ، دامی و شیلاتی ) نیاز به نگهداری و منجمد کردن این محصولات، بیش از پیش احساس می شود .
مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز خاطر نشان کرد: با توجه به مسایل گفته شده این مدیریت تاکنون اقدام به صدور 29 مورد جواز تاسیس در زمینه سردخانه و نگهداری مواد غذایی نموده که از این میزان 7 طرح جمعا با ظرفیت 50500 تن سالانه شامل  44500 تن در سال سردخانه بالای صفر و6000 تن در سال سردخانه زیر صفر به بهره برداری رسیده اند .
لازم به یادآوری است این واحد ها در سال 94 اقدام به صادرات 10700 تن انواع محصولات کشاورزی شامل سبزیجات، کلم،گل کلم،کرفس، فلفل و کاهو  به ارزش 4200000 دلار به کشور امارت کرده اند.
 
 
 

کد خبر : 246

منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز

نویسنده خبر : مداحی مداحی

تعداد بازدید : ۱۵۷

چاپ :

ارسال به دوستان :
 

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :